Możliwość wizualizacji danych to jeden z tych aspektów, który sprawia, że prezentacje multimedialne cieszą się tak dużą popularnością. Obok infografik i tabel ciekawym narzędziem do przedstawiania informacji są wykresy. Jak ich dobrze używać?
Zalety stosowania wykresów w prezentacjach multimedialnych
Dane liczbowe mogą być źródłem fascynujących wniosków, o ile zostaną przedstawione w odpowiedni sposób. Świetnym narzędziem do ich wizualizacji w prezentacjach multimedialnych są wykresy. Sprawiają one, że informacje są podane w przystępny i czytelny sposób, który ułatwia ich interpretację oraz wyciąganie wniosków.
Wykresy nie tylko wizualizują dane liczbowe, ale również sprawiają, że prezentacja multimedialna jest atrakcyjniejsza w odbiorze. Zwłaszcza jeśli osoba projektująca pokaz zdecyduje się wykorzystać różne kolory i narzędzia do animacji. Wykresy urozmaicają przekaz i sprawiają, że przedstawiane dane lepiej zapadają w pamięć.
Wykresy w prezentacjach multimedialnych – podstawowe informacje
Wykresy można tworzyć albo bezpośrednio w programie PowerPoint, albo w Excelu (gotowy diagram należy skopiować do prezentacji). To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Niemniej tworzenie wykresu w Excelu jest zalecane w dwóch przypadkach:
- gdy na wykresie ma znaleźć się duża ilość danych,
- gdy chcesz regularnie zmieniać dane, a wykres ma odzwierciedlać te najnowsze.
Niezależnie od tego, w którym programie będziesz tworzyć diagram, do wyboru masz wiele typów wykresów. Kolumnowy, kołowy, liniowy czy też punktowy to tylko niektóre z dostępnych opcji. Żeby wykres w prezentacji multimedialnej był jasny i czytelny, jego typ należy dostosować do rodzaju danych. Np. wykres liniowy świetnie nadaje się do przedstawiania trendów danych w równych odstępach czasu, natomiast kolumnowy – do porównywania danych z kilku kategorii.
O co zadbać, tworząc wykresy w prezentacjach multimedialnych?
Tworzenie wykresów w prezentacjach multimedialnych może wydać się nieskomplikowaną kwestią. Warto jednak zadbać o szczegóły, dzięki którym diagramy, a co za tym idzie także prezentacje multimedialne, będą prezentować się jeszcze lepiej.
1. Kolorystyka wykresów w PowerPoint
Wykresy najczęściej wykorzystują domyślne barwy Microsoft Office. Te zaś często nijak się mają do kolorystyki przyjętej w prezentacji multimedialnej. Zmiana kolorów diagramu nie jest skomplikowana, a pozwala uzyskać spójność kolorystyczną. Pozytywnie przekłada się to na estetykę prezentacji i jej odbiór.
2. Animowanie wykresów w PowerPoint
Choć narzędzia do animowania wykresów są łatwe i intuicyjne w obsłudze, osoby projektujące prezentacje multimedialne rzadko je wykorzystują. Tymczasem stosowanie efektów takich jak przypłynięcie lub zanikanie urozmaica pokaz i przyciąga uwagę odbiorców.
Narzędzia do animowania wykresów w PowerPoint są na tyle rozbudowane, że pozwalają wyświetlać poszczególne elementy (kolumny, linie) według kolejności preferowanej przez prelegenta. Pozwala to dostosować pokaz do prowadzonej narracji, co pozytywnie wpływa na odbiór wystąpienia.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku animowania wykresów w PowerPoint ważny jest umiar. Skaczący diagram nie prezentuje się bowiem najlepiej. Zdrowy rozsądek jest wskazany zwłaszcza w przypadku prezentacji multimedialnych składających się głównie z wykresów. Zastosowanie wielu efektów animacyjnych może sprawić, że odbiorcy szybko stracą zainteresowanie wystąpieniem.
Wykresy w prezentacjach multimedialnych to doskonałe narzędzie do wizualizacji danych liczbowych. W atrakcyjny i prosty w odbiorze sposób prezentują ważne informacje, dzięki czemu lepiej zapadają one w pamięć. Ich stworzenie i dopasowanie pod względem wizualnym do prezentacji multimedialnej nie jest trudne. Niemniej łatwo przesadzić z doborem kolorystyki i efektami. Jak zawsze, wskazany jest umiar, dzięki któremu pokaz zachowuje wysoką estetykę.
źródło: https://tworzenieprezentacji.pl