Ograniczniki parkingowe potocznie nazywane są również separatorami. W obu tych nazwach kryje się istota ich funkcjonalności i uzasadnienie działania. Są popularne oraz często stosowane na różnych parkingach, przy sklepach, na parkingach podziemnych czy innych obszarach z miejscami wyznaczonymi do parkowania pojazdów. Przedstawiamy krótkie wyjaśnienie tego, czym są separatory parkingowe i do czego są wykorzystywane.
Separatory parkingowe – opis i charakterystyka
Separatory parkingowe należą do grupy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Choć w istocie ich główne zastosowanie nie jest bezpośrednio związane z ruchem drogowym, a raczej z poruszaniem się na parkingach i samym manewrem parkowania. Dzięki nim zostaje zminimalizowane ryzyko przejechania pojazdu przez wyznaczony obszar parkowania. Choć najczęściej można zauważyć odbojnice parkingowe na wielkopowierzchniowych parkingach oraz dużych placach parkingowych, to sprawdzają się także w innych miejscach, takich jak garaże, również prywatne. Dzięki zastosowaniu separatorów parkingowych ograniczanie niechcianych uszkodzeń pojazdów i zapobieganie im staje się znacznie łatwiejsze.
Ograniczniki parkingowe są dostępne w różnych wariantach, przez co łatwo dopasować je do potrzeb użytkowników. Niezależnie od rodzaju najpopularniejszym i standardowym rozwiązaniem kolorystycznym są barwy czarno-żółte z elementami odblaskowymi. Najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami separatorów parkingowych to materiał ich wykonania. Mamy więc do wyboru gumowe ograniczniki parkingowe, wykonane z polichlorku winylu (PVC) lub polietylenu (PE). W ofercie sklepów ze sprzętem drogowym można znaleźć również gumowe separatory rowerowe.
Montaż ograniczników parkingowych jest łatwy i intuicyjny, poradzi sobie z nim nawet osoba niewprawiona w tego typu pracach. Cecha ta pozwala także na bezproblemowe wdrożenie czasowych zmian w organizacji ruchu właśnie za pomocą ograniczników parkingowych.
Zastosowanie separatorów parkingowych – gdzie i kiedy użyć
Głównym zadaniem separatorów parkingowych jest wyraźne wyznaczenie krawędzi miejsc parkingowych, stref wyłączonych z ruchu pojazdów i rozdzielenie pasów ruchu dla pojazdów poruszających się w przeciwnych kierunkach na niewielkich powierzchniach. Pozwalają także łatwiej operować samochodem na słabo oświetlonych parkingach oraz bez trudu dojeżdżać do końca miejsca wyznaczonego na zaparkowanie pojazdu. Oprócz tego ograniczniki parkingowe wykorzystuje się do wyznaczania tras komunikacji zbiorowej i ograniczania wjazdu pojazdom.
Coraz częściej stosuje się również zabezpieczenie oraz oznakowanie ścieżek rowerowych właśnie za pomocą gumowych separatorów parkingowych. Ponadto sprawdzają się one do zabezpieczania infrastruktury drogowej i parkingowej. Ich najpopularniejsze zastosowanie to montaż w garażach podziemnych, na lotniskach oraz przy zakładach produkcyjnych. Ograniczniki parkingowe okazują się równie funkcjonalne w różnego rodzaju halach magazynowych, tunelach czy zjazdach autostradowych.
źródło: drogowe.com.pl