Technologie Zdrowie i uroda

Tlenek azotu – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu

tlenek-azotu-w-szpitalu

Ten niepozorny związek chemiczny, składający się zaledwie z dwóch atomów, ma wyjątkowo korzystny wpływ na organizm człowieka. Wspiera jego funkcjonowanie, wydolność oraz skutecznie walczy i zapobiega określonym chorobom. Zobacz jakie zastosowanie w medycynie ma tlenek azotu.

Czym jest tlenek azotu?

Tlenek azotu (w skrócie NO) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy azotanów. Związki te mają szerokie zastosowanie w sporcie, ze względu na ich korzystny wpływ na wydolność fizyczną oraz układ krążenia. Tlenek azotu jest gazem produkowanym w organizmie człowieka, który wykazuje dużą aktywność biologiczną. Oznacza to, że jego wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest bardzo znaczący, a lista korzyści jest naprawdę długa.

Korzyści tlenku azotu 

NO wpływa na pracę całego organizmu i wielu narządów wewnętrznych – mózgu, płuc, wątroby czy nerek. Może zapobiec wystąpieniu poważnych chorób, takich jak udar mózgu lub zawał serca. Jego niedobory mogą wpływać na rozwój miażdżycy czy anemii sierpowatej. Właśnie z tych powodów należy zadbać o prawidłowy poziom tlenu azotu w organizmie.

Wpływa na przepływ krwi

Tlenek azotu ma właściwości, które przyczyniają się do regulowania napięcia naczyń krwionośnych. Dzięki wytworzeniu specjalnej powłoki umożliwia swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Przekłada się to na obniżenie ciśnienia tętniczego. Kolejną zaletą jest wspomaganie produkcji drobnych naczyń krwionośnych. Tlenek azotu jest nieoceniony w walce z miażdżycą, ponieważ powoduje poszerzanie średnicy naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza krzepliwość krwi i potrafi obniżyć jej lepkość, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zatorów i dba o prawidłowe ukrwienie.

Wpływa na układ nerwowy 

Tlenek azotu usprawnia funkcje kognitywne i odgrywa rolę neuromodulatora w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka. Przez to ma znaczny wpływ na pamięć, ale również wpływa pośrednio na pracę całego mózgu i proces przetwarzania informacji. Ponadto działa jak neurotransmiter (neuroprzekaźnik) w obwodowym układzie nerwowym, co wpływa m.in. na motorykę przewodu pokarmowego.

Wspomaga odporność 

Tlenek azotu odgrywa ważną rolę w prawidłowym działaniu układu immunologicznego, który jest najważniejszą linią obrony w walce z chorobami i wirusami. NO pomaga organizmowi szybko i skutecznie zwalczyć infekcje oraz pokonać wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze.

Poprawia erekcję

Właściwości rozszerzające naczynia krwionośne mają również wpływ na poprawę erekcji. Tlenek azotu uwalniany jest przez zakończenia nerwowe układu przywspółczulnego oraz śródbłonek. Jest on jednym z podstawowych neuroprzekaźników, które są zaangażowane w proces erekcji. 

Jak dostarczyć sobie tlenku azotu?

Niedobory tlenku azotu mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego konieczne jest zadbanie o jego prawidłowy poziom. Aby wspomóc organizm w wytwarzaniu tlenku azotu, warto spożywać produkty takie jak: szpinak, burak, rukola, rzodkiewka, koper, roszponka, czy kapusta pekińska. Te naturalne produkty pochodzenia roślinnego, bogate są w najróżniejsze dobroczynne składniki, które stymulują wytwarzanie NO w organizmie. Należy również unikać palenia papierosów, stosowania używek oraz spożywania niezdrowej, mało zbalansowanej diety.

źródło: Inmed.pl – producent sprzętu medycznego dla szpitali

Czytaj również