W ostatnich kilku latach warsztaty przeszły spore przeobrażenia. Zmienił się ich styl pracy i stosowane narzędzia. Dotyczy to zarówno profesjonalnych warsztatów specjalizujący się w naprawie samochodów czy wulkanizacji, jak i przydomowych mniejszych pracowni mechanicznych. Wszystkie te zmiany spowodowały, że sprężarka stała się nieodzownym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Jednak jakie urządzenie do produkcji sprężonego powietrza wybrać, aby było one najwygodniejsze i najlepiej zaspokajało potrzeby warsztatu? Podpowiadamy.
Zadania kompresora w warsztacie
Zastosowanie kompresorów w różnych gałęziach handlu i przemysłu stale rośnie. Dotyczy to także warsztatów, zarówno samochodowych czy wulkanizacyjnych, jak i usługowych oraz rzemieślniczych. Równie popularne są kompresory do użytku domowego w garażu czy prywatnym warsztacie. Jednak skąd bierze się ta popularność? Jakie zadania wykonuje kompresor w warsztacie i dlaczego jest taki potrzebny? Dzięki urządzeniom służącym do produkcji sprężonego powietrza można z łatwością zasilać nim wszelkiego rodzaju narzędzia pneumatyczne. Zaliczają się do nich m.in.: klucze, szlifierki, polerki, pistolety lakiernicze, narzędzia do piaskowania, nitownice oraz wiele innych. Sprężone powietrze służy również do zasilania siłowników, które z kolei odpowiadają za pracę klap wentylacji, stołów tapicerskich czy podnośników. Ciężko również wyobrazić sobie pracę wulkanizatorów bez profesjonalnej sprężarki powietrza. W użytku domowym stosuje się kompresory do pompowania kół, zasilania urządzeń pneumatycznych oraz czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Oznacza to, że sprężone powietrze jest bardzo popularnym i skutecznym czynnikiem roboczym oraz nośnikiem energii.
Cechy dobrego kompresora do warsztatu
Aby wybrać do swojego warsztatu sprężarkę powietrza, z której będziemy zadowoleni i która będzie spełniała nasze oczekiwania, należy dobrze przemyśleć taki zakup i dokładnie przyjrzeć się wszystkim możliwym opcjom. Tym samym niezbędna jest wiedza na temat parametrów kompresora, które będą istotne przy wyborze urządzenia do warsztatu. W pierwszej kolejności ważne jest, aby dokładnie określić swoje potrzeby i potrzeby warsztatu, a także mieć wiedzy na temat rodzaju prac, jakie będą w nim wykonywane. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie odpowiedniej sprężarki powietrza do danego miejsca pracy.
Na początku należy zwrócić uwagę na wydajność. Jest to wartość określająca ilość powietrza generowanego przez kompresor w ciągu minuty i dostarczanego do zasilanego urządzenia. Dobór odpowiedniej wydajności sprężarki powietrza wynika bezpośrednio z wiedzy o zapotrzebowaniu na powietrze, jakie będzie występowało w warsztacie. Warto uwzględnić pewien zapas i wybrać kompresor o nieco większej wydajności niż zakładane potrzeby.
Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze sprężarki powietrza do warsztatu jest pojemność zbiornika ciśnieniowego. Tutaj również niezbędne jest określenie potrzeb zakładu. Przy drobnych pracach przydomowych zupełnie wystarczające będą kompresory wyposażone w butlę o pojemności w przedziale od 10 do 50 litrów. W przypadku bardziej skomplikowanych prac wymagających dłuższego korzystania ze sprężonego powietrza należy postawić na urządzenia o większej pojemności.
Maksymalne ciśnienie robocze to również jeden z kluczowych elementów w specyfikacji kompresora. Sprężone powietrze musi charakteryzować się wyższym ciśnieniem niż pobierane powietrze atmosferyczne. Jednak w zależności od rodzaju prac wymagane ciśnienie może być różne. Najbardziej popularne są urządzenia o maksymalnym ciśnieniu w przedziale od 8 do 10 barów. Sprężarki wysokociśnieniowe charakteryzujące się wyższymi osiągami nie są stosowane w warsztatach i przeznaczone są do przemysłu, gdzie jeden kompresor zaopatruje wiele urządzeń.
Warto też stawiać na sprężarki od sprawdzonych, renomowanych producentów. Z jednej strony zapewnia to ich długą i bezawaryjną pracę. Z drugiej gwarantuje stałą dostępność części zamiennych i profesjonalnego serwisu. Dlatego nie poleca się kupować tanich kompresorów nieznanych marek. W przypadku takich tańszych urządzeń może się okazać, że już pierwsza awaria będzie niemożliwa do naprawienia z powodu niedostępności części. Sprężarki powietrza są nowoczesnymi urządzeniami, w które powinien zainwestować każdy warsztat.
źródło: Czemar.pl