Dom i ogród

Naziemne i podziemne zbiorniki na gaz propan – który wybrać?

zbiornikowa-instalacja-gazowa

Zakup i umieszczenie zbiornika na gaz propan na terenie działki jest nieodzownym elementem prawidłowego funkcjonowania instalacji gazowej. Jednak opcji i możliwości wyboru tego sprzętu jest tak wiele, że niemal przyprawia o zawrót głowy. Przyszłym inwestorom sen z powiek spędza dylemat wyboru pomiędzy naziemnym a podziemnym zbiornikiem na gaz propan. Aby ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiamy najważniejsze informacje o naziemnych i podziemnych zbiornikach na gaz propan i wyjaśniamy, który lepiej wybrać.

Rola zbiornika na propan w instalacji gazowej

Zbiornikowa instalacja gazowa nie może działać i funkcjonować, a tym bardziej wypełniać swoich zadań, bez zbiornika z gazem. Zbiornik na gaz jest swego rodzaju magazynem paliwa opałowego, a jednocześnie pełni również rolę podajnika. To w nim przechowywany jest cały zapas płynnego propanu, który może zostać zużyty w dowolnej chwili, w zależności od zapotrzebowania.

Kocioł gazowy umieszczony w budynku jest połączony ze zbiornikiem zlokalizowanym na podwórku przy pomocy systemu rurek, będących zewnętrzną instalacją gazową. Tymi rurkami propan jest automatycznie pobierany do pieca, wtedy gdy system wykryje spadek temperatury w pomieszczeniach i niezbędne będzie nagrzanie układu centralnego ogrzewania.

Zbiorniki na gaz dostępne są w wielu różnych opcjach i wariantach. Inwestorzy mogą wybierać spośród różnych pojemności, zbiorników nowych bądź używanych, w opcji pionowej lub poziomej, a także naziemnej lub podziemnej. Jednak jak dokonać wyboru w tej ostatniej kategorii? Przedstawiamy najważniejsze cechy naziemnych i podziemnych zbiorników na płynny propan, które pomogą podjąć decyzję.

Przede wszystkim przepisy – kiedy naziemny, a kiedy podziemny zbiornik na gaz?

Najważniejszym kryterium wyboru pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem na gaz powinna być dla inwestora możliwość posadowienia zbiornika w wybranym na działce miejscu. Determinują to przepisy dotyczące bezpieczeństwa zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ustawodawca określił w nim minimalne odległości, jakie zbiornik na gaz musi zachować od takich przeszkód, jak budynki mieszkalne, budynki zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, usługowe oraz gospodarcze. Ważne jest także odpowiednie oddalenie od granicy działki, linii energetycznych i studzienek kanalizacyjnych. Większość tych odległości – od budynków i granicy działki – są dwukrotnie większe dla zbiorników naziemnych niż to jest wymagane od podziemnych zbiorników na gaz. Tym samym specjaliści sugerują, że podziemne zbiorniki na propan są najlepszym rozwiązaniem dla małych działek. Natomiast naziemny zbiornik na gaz z powodzeniem można ulokować na dużej posesji.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na podziemny czy naziemny zbiornik na gaz pamiętajmy, że przepisy surowo zabraniają lokowania ich w naturalnych zagłębieniach terenu i na gruntach podmokłych. Jeszcze jedną cechą odróżniającą te dwa typy zbiorników, poza lokalizacją względem gruntu, jest ich cena. Naziemne zbiorniki na gaz są nieco tańsze od swoich podziemnych odpowiedników.

Estetyka naziemnego i podziemnego zbiornika na propan

Dla wielu inwestorów nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wyglądu i estetyki działki. Ważne jest dla nich, aby zbiornik na gaz był odpowiednio ukryty lub wkomponowany w krajobraz. Najłatwiej jest ukryć podziemny zbiornik na gaz, ponieważ zostaje on umieszczony całkowicie lub częściowo pod poziomem gruntu. W przypadku całkowitego zakopania, na powierzchni można zasiać trawę lub kwiaty, co czyni zbiornik całkowicie niewidocznym.

W przypadku naziemnego zbiornika na propan nie ma takiej możliwości, a jego zamaskowanie jest nieco trudniejsze. Inwestor powinien pamiętać, że zabronione jest przysypywanie i choćby częściowe zakopywanie naziemnego zbiornika.

Decyzja o wyborze zbiornika w konkretnym wariancie powinna być dokładnie przemyślana. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi cechami, wadami i zaletami każdego z nich. Oprócz tego wskazana jest również konsultacja ze specjalistą, może nim być projektant instalacji gazowych lub wykonawca instalacji. Ważne jest jednak, aby kierować się własnymi potrzebami i mieć na względzie osobiste wymagania. Będzie to gwarancją zadowolenia przez wszystkie lata użytkowania zbiornika z gazem propan.

Czytaj również