Technologie

Sprężarki o zmiennej wydajności — kiedy je stosować

sprezarka-zmiennoobrotowa

Dobór sprężarki do zakładu to dość skomplikowany proces. Należy uwzględnić wiele czynników związanych z użytkowaniem, aby dobrać odpowiedni sprzęt. Jedną z możliwości jest wybór między sprężarką o zmiennej wydajności lub stałej wydajności. Jednak jak zdecydować, która najlepiej sprawdzi się na konkretnym stanowisku roboczym? Podpowiadamy, jakie są najważniejsze cechy sprężarek o zmiennej wydajności i kiedy najlepiej je stosować. 

Sprężarki o zmiennej wydajności — charakterystyka

Dobór konkretnego wariantu i modelu sprężarki powietrza powinien być zawsze dostosowany do charakterystyki i trybu pracy zakładu. Dotyczy to również wyboru pomiędzy kompresorami o stałej lub zmiennej wydajności. Sprężarki o zmiennej wydajności najlepiej sprawdzają się w zakładach, które charakteryzuje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz zmienna produkcja. W związku z tym również sposób dostarczania sprężonego powietrza i tryb pracy sprężarki musi być elastyczny i zmienny, aby dostosowywać się do realiów przedsiębiorstwa. 

Kompresory o zmiennej wydajności charakteryzują się możliwością wskazywania ilości wytwarzanego sprężanego powietrza podczas pracy urządzeń w zakładzie w danym momencie, bądź stopnia obciążenia sprężarki lub chwilowego poboru mocy. Przy zakupie sprężarki najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę to osiągane przez kompresor ciśnienie robocze. Jest to współczynnik określający najwyższe ciśnienie, jakie może zaoferować sprężarka. Następnie istotna jest wydajność pracy kompresora. Mieści się ona w przedziale od 0,51 do 58,20 m3/min. I ostatni parametr, czyli moc silnika. Tutaj mamy do czynienia z wartościami w zakresie od 5,5kW do 355 kW. Zasadą jest, że to sprężarka powietrza powinna być dostosowana do potrzeb produkcji, nie zaś odwrotnie. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma pełną kontrolę nad ilością generowanego powietrza i zużywanej mocy. 

Kiedy stosować sprężarki o zmiennej wydajności?

Sprężarki o zmiennej wydajności mają wielu zwolenników. Wynika to z ich licznych zalet, którymi się wyróżniają. Do najważniejszych z nich należą wydajność i ekonomiczny charakter pracy. Są to aspekty cenione niezależnie od branży i rodzaju działalności. Ponadto kompresory o zmiennej wydajności są bezawaryjne i łatwe w serwisowaniu. Dzięki napędowi 1:1 ograniczone do minimum są straty energetyczne. Oprócz tego sprężarki o zmiennej wydajności są jednymi z najcichszych urządzeń tego typu na rynku. Doskonale sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie ograniczenie hałasu jest szczególnie ważne, czyli w zakładach, w których kompresory pracują w tych samych pomieszczeniach, co ludzie. Praca sprężarki ze zmienną wydajnością oznacza nic innego, jak możliwość dostosowania ilości sprężonego powietrza, jakie jest w danej chwili wytwarzane, do zapotrzebowania generowanego przez procesy technologiczne i urządzenia pneumatyczne. Tym samym straty energii są minimalne. Ponadto kompresory o zmiennej wydajności przystosowane są do odzyskiwania energii cieplnej, gwarantują więc najwyższą sprawność energetyczną. 

Zmiennoobrotowe sprężarki powietrza są szczególnie polecane małym przedsiębiorstwom i początkującym firmom, które stawiają na oszczędność oraz zmniejszenie kosztów. Sprężarki zmiennoobrotowe pozwalają tak sterować wytwarzaniem sprężonego powietrza, aby ograniczyć generowanie dodatkowych kosztów związanych z nadwyżką w produkcji tego medium. Niezależne badania udowodniły, że stosowanie sprężarki powietrza o zmiennej wydajności pozwala osiągnąć do 40% oszczędności na energii elektrycznej w porównaniu do pracy sprężarek o stałej wydajności

Podsumowując, sprężarki o zmiennej wydajności to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw tworzących produkty sezonowe lub charakteryzujących się pracą z różnym natężeniem zapotrzebowania na sprężone powietrze. Jest to również doskonały sposób na zaoszczędzenie na energii elektrycznej w niepewnych czasach lub przy zmiennej ilości zamówień i natężenia pracy. 

Czytaj również