Biznes Technologie

Jak powinno przebiegać niszczenie dokumentów?

Bezpieczne niszczenie dokumentów — jak powinno przebiegać

Bezpieczne niszczenie dokumentów — jak powinno przebiegać? Z tym pytaniem borykają się osoby, które odpowiadają za przebieg niszczenia ważnych dokumentów zarówno firmowych, jak i też prywatnych czy też urzędowych. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jak należy niszczyć dokumenty.

Bezpieczne niszczenie dokumentów — jak powinno przebiegać tak, aby nic nie zostało.

Dokumenty, zwłaszcza z danymi poufnymi, takimi jak na przykład dane osobowe należy niszczyć w taki sposób, aby nic nigdy nie zostało odczytane. Dla tego też, jeżeli korzystamy z niszczarki, to upewnijmy się, że wszystko w stu procentach zostało zniszczone. Dobrą opcją, szczególnie jeżeli mamy naprawdę duże ilości dokumentów do zniszczenia, jest ich spalenie w piecu krematoryjnym. Wydaje wam się to żartem, ale jest to jak najbardziej realna opcja, gdyż wiele krematoriów/zakładów pogrzebowych ma w swojej ofercie niszczenie dokumentów.

Konsekwencje niewłaściwego zniszczenia dokumentów

Konsekwencją niewłaściwego zniszczenia dokumentów jest to, że informacje, które one zawierają, mogą wpaść w niepowołane ręce, co może skutkować dla nas na przykład karą nałożoną w ramach RODO. W ten sposób może także nasza konkurencja dotrzeć do danych dla nas wrażliwych. To z kolei może skutkować dla nas między innymi utratą naszych klientów, czy też innymi niepożądanymi dla nas działaniami. Natomiast jeżeli są to dokumenty urzędowe, to narażamy się nie tylko na konsekwencje finansowe, ale także prawne, gdyż za złamanie klauzuli bezpieczeństwa przewidziana jest nawet kara więzienia.

Czytaj również