Technologie

Fotowoltaika do grzania wody – prosty sposób, by zaoszczędzić na rachunkach

Fotowoltaika-do-grzania-wody

Energia elektryczna ze słońca może być wykorzystywana nie tylko do zasilania sprzętów domowych, ale również przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Opcja ta cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala bowiem oszczędzić na rachunkach. Jak to wygląda w praktyce? Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu fotowoltaicznego do grzania wody?

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody – dlaczego warto?

Fotowoltaika do grzania wody to coraz powszechniej wybierane rozwiązanie. Związane jest to m.in. z rosnącymi kosztami przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Z roku na rok bowiem rachunki za energię elektryczną lub cieplną niezbędną do ogrzewania wody rosną. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka alternatywy dla elektrycznych grzałek, pieców gazowych czy też kotłów na paliwo stałe. Z odsieczą przybywa fotowoltaika.

Niższe koszty przygotowania ciepłej wody to niejedyne atuty rozwiązania. Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych i można je zamontować praktycznie wszędzie. Pracują nawet wtedy, gdy ilość promieni słonecznych jest niewielka, np. podczas deszczowych i pochmurnych dni oraz zimą.

Zestaw fotowoltaiczny to ekologiczny system, który nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, ani nie hałasuje. Co więcej, przez długie lata zachowuje swoją sprawność, a odpowiednio dobrany pod względem mocy i wielkości szybko się zwraca. Można też go rozbudowywać, jeśli z czasem potrzeby użytkowników się zwiększą.

Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego do grzania wody?

Żeby ogrzewać wodę na własny użytek, wcale nie potrzeba skomplikowanego systemu fotowoltaicznego. Zestaw do przygotowywania c.w.u. najczęściej zawiera:

  • panele fotowoltaiczne – to one przyjmują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, a mówiąc konkretniej w prąd stały. Ich rodzaj, moc i liczba musi być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego bojlera. W przypadku bojlera o mocy do 3kW najczęściej wystarcza zestaw z 4 lub 8 panelami fotowoltaicznymi. Co ważne, im mniej miejsca na montaż instalacji fotowoltaicznej, tym sprawniejsze ogniwa należy kupić,
  • przetwornica – służy do zamiany prądu stałego na prąd zmienny, którym może zasilić bojler elektryczny,
  • komplet przewodów ze złączami.

W przypadku zestawu do grzania wody panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, jak i na gruncie. Drugie rozwiązanie wymusza zastosowanie specjalnego stelażu, tzw. ekierki. Pozwala on ustawić ogniwa pod odpowiednim kątem i uzyskać zakładaną podaż mocy. Jednocześnie eliminuje ryzyko, że panele fotowoltaiczne zostaną zdmuchnięte przez wiatr.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody – on-grid czy off-grid?

Na rynku dostępne są zestawy fotowoltaiczne do grzania wody zarówno w wersji on-grid, jak i off-grid. Te pierwsze są podłączone do sieci elektroenergetycznej, co pozwala oddać do niej ewentualną nadwyżkę wyprodukowanego prądu.

Są chętnie wybierane, gdyż zapewniają stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jeśli z jakichś względów zestaw fotowoltaiczny nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości prądu, by ogrzać wodę do żądanej temperatury (np. zimą lub w pochmurny dzień), zrobi to prąd z sieci. Wiąże się to jednak z koniecznością opłacania rachunków, nawet jeśli w danym okresie energię pobrano wyłącznie z fotowoltaiki.

Z kolei systemy off-grid gwarantują niezależność energetyczną. Takiej instalacji fotowoltaicznej nie trzeba zgłaszać do zakładu energetycznego. Nie wiąże się ona z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Niestety jest droższa od wariantu on-grid. Wymaga bowiem zakupu akumulatorów do gromadzenia nadwyżki prądu.

Ogrzewanie wody za pomocą fotowoltaiki jest jak najbardziej możliwe. Na rynku dostępne są praktyczne i wydajne zestawy fotowoltaiczne do przygotowywania c.w.u. Wystarczy je prawidłowo dobrać do potrzeb użytkowników, a następnie zamontować. Zadania te warto powierzyć specjalistom, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i sprawi, że inwestycja szybko się zwróci.

Czytaj również