Biznes

Efektywny rozwój zawodowy – 5 porad, które warto wdrożyć

Efektywny-rozwoj-zawodowy

Rynek pracy podlega nieustannym zmianom. Bywa kapryśny i nieprzewidywalny. Żeby więc zachować konkurencyjność, jego uczestnicy podejmują szereg działań dostosowawczych. Stawiają na ciągły rozwój zawodowy, który daje im większe szanse na ciekawą pracę, wyższe wynagrodzenie i prestiż. Jak jednak efektywnie sterować swoim rozwojem zawodowym? Oto 5 wskazówek, które warto wdrożyć.

Rada nr I: Plan działania to podstawa

Rozwój zawodowy – rozumiany jako ciągłe poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności – jest wpisany w naturę człowieka. Stale podejmujemy działania, które nas wzbogacają i pozwalają zmienić perspektywę, a jednocześnie mają przynieść wymierne rezultaty, takie jak wyższe wynagrodzenie, lepszą pozycję zawodową na rynku pracy czy też prestiż w branży.

Żeby jednak osiągnięcie tych rezultatów było możliwe, rozwój zawodowy trzeba zaplanować. W przeciwnym razie będziesz działać po omacku. Oczywiście taka strategia również może Cię doprowadzić do zadowalających efektów. Niemniej o wiele szybciej uda Ci się je osiągnąć, jeśli ustalisz swoje cele i priorytety, podzielisz je na konkretne działania, które rozpiszesz w czasie, i – co najważniejsze – będziesz je konsekwentnie realizować.

Rada nr II: Wykorzystaj czas w pracy do maksimum

Eksperci ds. rozwoju zawodowego są zgodni. Najwięcej wiedzy, umiejętności i doświadczenia zdobywa się w pracy, poprzez skrupulatne wykonywanie obowiązków zawodowych i mierzenie się z nowymi wyzwaniami. Wykorzystaj więc to, że pracujesz do maksimum. Opcji masz wiele. Możesz:

  • – na pewien czas przejąć obowiązki nieobecnego kolegi,
  • – zgłosić się do nowego projektu,
  • – przejąć nadzór nad pracą innych,
  • – nawiązać współpracę z zewnętrznymi ekspertami,
  • – uczestniczyć w spotkaniach biznesowych z klientami i kontrahentami,
  • – brać udział w targach branżowych i konferencjach,
  • – dostosować swoją pracę do standardów typu ISO,
  • – poprosić pracodawcę i współpracowników o feedback z Twoich działań,
  • – wymieniać poglądy z kolegami i prosić ich o radę.

Rada nr III: Czerp nie tylko z zawodowych doświadczeń

Sfery rozwoju zawodowego i osobistego przenikają się wzajemnie i uzupełniają. Wiedzę, umiejętności i doświadczenie nabyte w wyniku podejmowania działań pozazawodowych można z powodzeniem wykorzystać w pracy i do rozwoju kariery. I odwrotnie. Kompetencje nabyte w środowisku zawodowym mogą ułatwić samodoskonalenie się na gruncie prywatnym i emocjonalnym.

Dlatego o efektywnym rozwoju zawodowym może być mowa, tylko jeśli idzie w parze z rozwojem osobistym. Wbrew pozorom to dobra wiadomość. Praktycznie każdego dnia człowiek uczy się czegoś nowego, choć nie zawsze to zauważa. Z każdego, nawet najmniejszego doświadczenia można wyciągnąć wnioski, które zaprocentują w przyszłości. Warto więc zwrócić uwagę na to, co dzieje się dookoła. Zatrzymać się na chwilę i zastanowić się: „Co mi to daje? Czy i jak mogę to wykorzystać?”.

Rada nr IV i V: Zaakceptuj ryzyko porażki i otwórz się na innych

Strach przed niepowodzeniem może skutecznie bojkotować Twoje działania. Niestety, muszę Cię zmartwić. Nie zawsze da się uniknąć porażki. Możesz zrobić dosłownie wszystko, co w Twojej mocy, a i tak ponieść klęskę. Niepowodzenia się po prostu zdarzają. Są niejako wpisane w sukces. Bywa, że jeden krok w tył oznacza dwa w przód, choć początkowo nie możesz zdawać sobie z tego sprawy.

Żeby móc rozwijać się zawodowo, warto nie tylko zaakceptować porażkę jako integralną część progresu, ale również nauczyć się wyciągać wnioski z niepowodzeń. Zastanów się wnikliwie nad tym, dlaczego nie udało Ci się osiągnąć zakładanych celów i co poszło nie tak. Może o porażce przesądziły czynniki wewnętrzne, a może zewnętrzne?

Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Nie szukaj jednak wymówek. Pomyśl, co zmienić, by w przyszłości nie podejmować podobnych błędów. Swoje notatki przedstaw też drugiej osobie. Spojrzenie na problem z innej perspektywy może doprowadzić Cię do zadziwiających wniosków. Nie bój się opinii osób z zewnątrz. Dzięki feedbackowi rozwiniesz skrzydła.

Rozwój zawodowy to nieustanna zmiana, także swoich przyzwyczajeń i norm postępowania. Nic więc dziwnego, że stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego warto je podjąć z mentorką, coachem lub doradcą zawodowym. Wsparcie osoby z zewnątrz może stanowić trampolinę do sukcesu.

źródło: ewanizio.pl

Czytaj również