Zdrowie i uroda

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

zdrowa-suplementacja

Od kilku lat możemy zauważyć, że suplementy diety cieszą się sporą popularnością i są chętnie kupowane. W sprzedaży pojawiają się nowe produkty, co sprawia, że możliwości suplementacji są zróżnicowane. Warto więc bliżej poznać ten temat, dowiedzieć się co to są suplementy diety, czym różnią się suplementy i leki, jakie mają działanie, jakie produkty warto wybierać i kiedy je stosować. Pytań odnośnie suplementów diety pojawia się wiele, dlatego poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ich temat, co może ułatwić Wam ich wybór. 

Czym są suplementy diety?

Niektórzy zadają sobie pytanie o definicję suplementów diety. Określić je należy jako środek spożywczy, który ma odpowiadać za uzupełnienie normalnej diety. Nie należy ich traktować jako środków o charakterze leczniczym. Mówiąc o suplementach diety mamy na myśli produkty, które występują w formie skoncentrowanych źródeł witamin, składników mineralnych albo innych składników o działaniu odżywczym. Dostępne są w formie kapsułek, saszetek z proszkiem bądź jako płyn. Poszczególne suplementy diety dostępne w sprzedaży mają określoną formę dawkowania, dlatego decydując się na zdrową suplementację powinniśmy trzymać się wskazanych dawek. 

Czym różni się suplement a lek?

Błędne myślenie, które niekiedy dotyczy suplementów to ich mylenie z lekami. Dlatego warto powiedzieć jakie są różnice między lekiem a suplementami. W przypadku leków mówimy o środku, który ma właściwości lecznicze, stosuje się go, by zapobiegać albo leczyć choroby. Działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi. Leki są również kontrolowane pod kątem ewentualnych działań niepożądanych. Wymogi jakościowe jakie muszą spełniać leki są wyższe niż w przypadku suplementów. Tych wymogów nie muszą spełniać suplementy, co do których trzeba podkreślić, że to środki, które nie leczą. Ich zadaniem jest wyłącznie uzupełnianie codziennej diety. Wprowadzenie do sprzedaży jest też dzięki temu łatwiejsze, nie mają one tak dużych wymogów jak leki, dlatego o takich różnicach między lekami a suplementami można mówić. 

Wybór suplementów – na co się zdecydować? 

Zdrowa suplementacja może ułatwić funkcjonowanie organizmu, ponieważ będzie uzupełniać brakujące składniki odżywcze. Suplementy, które będą stosowane racjonalnie mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Warto decydować się na produkty z pewnego źródła, od dobrych producentów, których jakość będzie stała na wysokim poziomie. Warto wybór suplementów również konsultować z lekarzem, który może podpowiedzieć wybór produktów, oraz zasugerować jakie składniki odżywcze powinno się w organizmie uzupełnić. Dzięki temu suplementacja będzie efektywna. 

Kiedy suplementy będą potrzebne? 

Niektórzy zastanawiają się czy suplementy diety działają, czy suplementy są zdrowie. Jeśli zostaną właściwe dobrane mogą mieć pozytywny wpływ na organizm, natomiast ważne będzie ich dobranie do indywidualnych potrzeb. Stosowanie suplementów będzie wskazane w przypadku osób starszych, osób prowadzących dietę eliminacyjną, czy dietę ubogą w składniki odżywcze. Suplementacja może się okazać konieczna także w przypadku kobiet w ciąży. Jeśli zostanie prowadzona w racjonalny sposób można liczyć na jej pozytywne efekty. 

Wydaje się więc, że stosowanie suplementów diety będzie dobrym wyborem, szczególnie gdy faktycznie istnieje zapotrzebowanie na składniki z takiej suplementacji, a produkty dobrane są indywidualnie do potrzeb osoby, która będzie chciała je stosować. 

Czytaj również