Zdrowie i uroda

Badanie USG – wszystko co musisz wiedzieć

Badanie USG - wszystko co musisz wiedzieć

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne całkowicie bezbolesne i pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu tkanek pacjenta, ich budowy, struktury czy powstałych zmian. Ma swoje wykorzystanie zarówno w diagnostyce pourazowej jak i monitorowaniu postępów leczenia czy profilaktyce chorób.

Jak wygląda badanie USG?

Osoba badająca, najczęściej jest to lekarz radiolog nanosi na badaną okolicę specjalny żel, odpowiedzialny za właściwe przewodnictwo ultradźwięków wytwarzanych przez urządzenie. Następnie przykłada głowicę aparatu, która wyżej wspomniane ultradźwięki przenosi na tkanki. Te po odbiciu od tkanek pacjenta, są przekształcane przez urządzenie w obraz widoczny na ekranie. Przesuwając głowicę po skórze lekarz ocenia tkanki i na tej podstawie wystawia diagnozę.

Badaniu ultrasonograficznemu można poddać właściwie wszystkie tkanki organizmu. Najczęściej spotyka się ocenę narządu ruchu, czyli mięśni, stawów czy więzadeł w diagnostyce pourazowej, ale wykonywane są również badania jamy brzusznej, piersi czy nawet oczu. Ultradźwięki są w pełni bezpieczne, dlatego nie musimy się martwić o wykonywanie zabiegu kilka razy w krótkim czasie.

Jak przygotować się do badania?

Idąc na USG warto zadbać, aby skóra w miejscu badania była dokładnie oczyszczona, by nie zaburzać obrazu tkanek. Jeśli diagnostyce poddawany jest układ ruchu, pacjent nie ma w zasadzie więcej rzeczy do zrobienia. Co innego w przypadku monitorowania jamy brzusznej, tacy badani są proszeni o podejście do badania na czczo, powstrzymanie się od palenia papierosów czy nawet żucia gumy na kilka godzin przed zabiegiem. Warto również dobrze się wcześniej nawodnić, najlepiej niegazowaną wodą. Takie restrykcje są związane z nadmiarem powietrza w jamach ciała wskutek powyższych czynności. W przypadku pacjentów, dla których jest to już kolejne badanie, należy wziąć ze sobą zdjęcia oraz opis poprzedniego USG, w celu kontroli przebiegu problemu zdrowotnego.

Czytaj również