Lifestyle

Na czym polega kompleksowa organizacja pochówku?

organizacja-pochowku

Kiedy umiera bliska osoba, trudno skupić się na formalnościach i szczegółach związanych z organizacją pochówku. Nie zawsze jednak trzeba. Na rynku działają bowiem zakłady pogrzebowe, które w kompleksowy sposób zajmują się organizacją pochówku. Jakie czynności przeprowadzają w jej ramach?

Kompleksowa organizacja pochówku – jakie działania wchodzą w jej skład?

Organizacja pochówku wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Kiedy umiera bliska osoba, nie zawsze ma się czas, by zajmować się wieloma szczegółami naraz i kontaktować się z różnymi instytucjami. Mając to na uwadze, coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje kompleksową organizację pochówku. Na czym ona polega? Jakie działania wchodzą w jej skład?

Odbiór ciała z miejsca śmierci i transport do przyzakładowej chłodni

Niezależnie od tego, czy śmierć nastąpiła w szpitalu, czy w mieszkaniu, pracownicy domu pogrzebowego odbiorą ciało i przetransportują je do przyzakładowej chłodni, gdzie będzie oczekiwać na pogrzeb. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zakład zajmie się również sprowadzeniem zwłok z zagranicy.

Przygotowanie ciała do pochówku

Ciało zmarłej osoby wymaga szczególnej troski. Dlatego jego przygotowaniem do pochówku zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy domu pogrzebowego. Tanotoaleta polega na umyciu i dezynfekcji ciała. W jej ramach maskuje się również pośmiertne niedoskonałości skóry, a także oznaki choroby. Dzięki temu zmarła osoba wygląda jakby spała, co pozwala żałobnikom uniknąć dodatkowej traumy, jeśli trumna z ciałem pozostaje otwarta.

Tanotoaleta obejmuje też obcięcie paznokci, skrócenie zarostu czy też regulację brwi. Na koniec na ciało zakłada się ubranie przygotowane przez rodzinę. Jeśli bliscy nie mają czasu, by zająć się wyborem i zakupem odpowiedniego stroju, zrobi to za nich zakład pogrzebowy. Na życzenie rodziny pracownicy mogą też pomalować paznokcie zmarłej osobie, ufarbować włosy czy też wykonać makijaż.

Organizacja pochówku i zapewnienie asysty pogrzebowej

Zakład pogrzebowy dopilnuje wszystkich szczegółów związanych z organizacją pochówku, niezależnie od tego, czy rodzina zdecyduje się na pogrzeb wyznaniowy czy świecki, urnowy czy tradycyjny. Skontaktuje się z księdzem, przedstawicielem związku wyznaniowego lub Mistrzem Ceremonii oraz zarządcą cmentarza. Pomoże w wyborze trumny lub urny, a także krzyża nagrobnego. Przygotuje nekrologi, klepsydry, wiązanki oraz wieńce pogrzebowe.

Na życzenie rodziny zajmie się również załatwieniem oprawy muzycznej uroczystości – użyczy sprzęt nagłaśniający, zatrudni muzyków. Zadba także o asystę pogrzebową – trumna zostanie przetransportowana z honorami w miejsce, gdzie będzie odbywać się uroczystość pogrzebowa, a następnie na cmentarz.

Użyczenie kaplicy przyzakładowej

Coraz częściej zakłady pogrzebowe dysponują pomieszczeniem, w którym można zorganizować czuwanie modlitewne, ostatnie pożegnanie lub świecką uroczystość pogrzebową. Żeby uczcić pamięć o zmarłym, nie trzeba więc wynajmować dodatkowej sali.

Co jeszcze obejmuje kompleksowa organizacja pochówku?

W ramach kompleksowej organizacji pochówku zakład pogrzebowy wykonuje i formuje grób, a także muruje komory grobowe. Pracownicy mogą zająć się również złożeniem wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Wystarczy, że otrzymają od bliskich stosowne upoważnienie. Coraz więcej domów pogrzebowych oferuje również pomoc w organizacji stypy, a nawet świadczy usługi transportu dla żałobników. Kompleksowa organizacja pochówku to usługa, które zwalnia rodzinę z konieczności szukania wielu podwykonawców. Wszystkie formalności i szczegóły związane z pogrzebem mogą bowiem załatwić w jednym miejscu. Zyskują nie tylko spokój, pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, a także czas, który w tych trudnych chwilach mogą poświęcić bliskim. Nic więc dziwnego, że to właśnie zakłady pogrzebowe świadczące kompleksowe usługi cieszą się największym uznaniem wśród klientów.

Czytaj również