Klimatyzacja to system praktycznie bezobsługowy. Co jakiś czas jednak trzeba przeprowadzać jej serwis, aby wszystko działało bez zarzutu, a schłodzone powietrze było bezpieczne dla użytkowników. Na czym on polega? Jak często go przeprowadzać?
Serwis klimatyzacji – dlaczego należy go systematycznie przeprowadzać?
Jednym z głównych atutów klimatyzacji jest jej niemal całkowita bezobsługowość. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany system wymaga minimum zaangażowania. Nie oznacza to jednak, że można go pozostawić bez jakiejkolwiek ingerencji. Klimatyzacja wymaga bowiem regularnych serwisów, w ramach których należy przeprowadzić określone prace porządkowe i konserwacyjne. Z czego to wynika?
Powietrze, którym oddychamy i które jest nam niezbędne do życia, jest pełne zanieczyszczeń. Mimo że większość kurzu, pyłu, zarodników grzybów i bakterii jest zatrzymywana przez filtry klimatyzacji, część z nich osadza się na elementach systemu. Nieusuwane nie tylko mogłyby obniżać skuteczność jego działania i pogarszać wydajność, ale również negatywnie wpływać na zdrowie lokatorów.
Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, astmatyków, dzieci i osób starszych. Niemniej u każdego może wywoływać:
- uczucie gryzienia w gardle, chrypkę, ból gardła,
- łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- uczucie ciężkości głowy,
- migreny, nudności i zawroty głowy,
- trudności z oddychaniem.
Zdarza się, że zanieczyszczone powietrze upośledza funkcje obronne układu immunologicznego. W efekcie zwiększa podatność organizmu na infekcje i choroby. Może też zakłócać prawidłowy rozwój płodu.
Wszystko to sprawia, że regularny serwis klimatyzacji jest koniecznością, jeśli chcesz przebywać w bezpiecznym dla zdrowia miejscu. Pozytywnie wpływa też na wydajność systemu i trwałość poszczególnych komponentów, co z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne i dłuższą żywotność.
Jak często należy przeprowadzać serwis klimatyzacji? Co ile trzeba czyścić filtry?
Kluczem do zapewnienia sobie odpowiedniej jakości powietrza jest systematyczność. Dlatego serwis klimatyzacji należy przeprowadzać minimum dwa razy w ciągu roku, najlepiej:
- w okresie wiosennym (na przełomie marca i kwietnia) – odpowiednio przeprowadzony serwis pozwala przygotować system do nadchodzącej wzmożonej pracy,
- w okresie jesiennym (np. w październiku) – by przygotować klimatyzację do spoczynku lub okresu grzewczego, jeśli zamierza się ją wykorzystywać jako dodatkowe źródło ciepła.
Częściej – bo minimum raz na kwartał – należy czyścić filtry w klimatyzatorze. To one zatrzymują zanieczyszczenia powietrza. Dlatego wymagają szczególnej troski. Do czyszczenia filtrów nie trzeba angażować specjalistów. Z powodzeniem można to zrobić na własną rękę.
Na czym polega serwis klimatyzacji? Dlaczego warto go zlecić specjalistom?
Wbrew pozorom serwis klimatyzacji polega nie tylko na czyszczeniu, ale również sprawdzeniu stanu technicznego poszczególnych komponentów. Dlatego warto go zlecić specjalistom. Wykwalifikowany pracownik upewni się, czy elementy takie jak: filtry, parownik, sterowniki oraz przewody, działają bez zarzutu. Wykryje ewentualne usterki i jeśli to możliwe, przeprowadzi drobne naprawy na miejscu. W razie konieczności wymieni też filtry na nowe lub je wyczyści.
Dodatkowo specjalista dokona przeglądu szczelności układu chłodniczego i uzupełni czynnik (dodanie czynnika najczęściej jest dodatkowo płatną usługą). Sprawdzi też, czy wszystkie funkcje urządzenia działają bez zarzutu. W razie potrzeby zaleci odgrzybianie i dezynfekcję jednostki wewnętrznej. Upalna pogoda, która coraz częściej nam doskwiera, sprawia, że klimatyzacja powoli staje się standardem w domach i mieszkaniach. Żeby jednak była wydajna, niezawodna i bezpieczna dla zdrowia lokatorów, musi być systematycznie serwisowana. Zadanie to warto powierzyć specjalistom. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogłyby narazić system na szwank, a także zawczasu wykryć ewentualne usterki.