Zdrowie i uroda

Kto powinien skorzystać z treningu medycznego?

trening-medyczny

Jeszcze do niedawna panował pogląd, że trening medyczny jest zarezerwowany wyłącznie dla sportowców. Kiedy jednak do wiadomości publicznej zaczęły przedostawać się informacje o jego zaletach, coraz więcej osób zgłaszało chęć skorzystania z takiej formy aktywności. Kto w szczególności powinien zdecydować się na trening medyczny? Jakie są jego największe zalety?

Trening medyczny – co to? Kto może z niego skorzystać?

Trening medyczny to nic innego jak połączenie rehabilitacji z treningiem. Powstał on z myślą o sportowcach, którzy po przebytym urazie chcieli wrócić do maksymalnej sprawności fizycznej. Obecnie jednak decydują się na niego nie tylko osoby profesjonalnie i wyczynowo uprawiające sport, ale również amatorzy, którzy chcą uniknąć kontuzji.

Trening medyczny jest to forma aktywności fizycznej (rehabilitacji) skierowana także do:

  • osób z niepełnosprawnościami i borykających się z dysfunkcjami narządu ruchu,
  • pacjentów powracających do zdrowia po przebytych operacjach,
  • osób otyłych,
  • seniorów,
  • osób mało aktywnych, które dopiero rozpoczynają regularną aktywność fizyczną.

Niewłaściwie dobrane ćwiczenia lub zła technika ich wykonywania może doprowadzić do poważnych kontuzji. Trening medyczny natomiast został skonstruowany w taki sposób, aby zapobiegać ewentualnym urazom. Skupia się bowiem nie tylko na ilości i intensywności ćwiczeń, ale przede wszystkim na ich jakości, co odróżnia go od innych rodzajów aktywności fizycznej.

Trening medyczny opiera się na wypracowaniu prawidłowych wzorców motorycznych, co przekłada się na niższe ryzyko kontuzji, a także wysokie wyniki treningowe. Na tym jednak atuty tej formy aktywności (rehabilitacji) się nie kończą. Co jeszcze daje?

Dlaczego warto zdecydować się na trening medyczny?

Wśród głównych zalet treningu medycznego wymienia się przede wszystkim nacisk na personalizację ćwiczeń. Opracowywany w jego ramach plan treningowy uwzględnia stan zdrowia pacjenta, a także jego indywidualną sprawność, wydolność oddechową, kondycję oraz siłę. Bierze pod uwagę nie tylko możliwości, ale również ograniczenia i dysfunkcje ciała.

Indywidualne podejście sprawia, że trening medyczny przynosi wymierne efekty, a zarazem jest bezpieczny dla osoby trenującej. Wzmacnia ciało i kondycję, łagodzi dyskomfort i dolegliwości bólowe, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że ruch odpręża, obniża poziom stresu i relaksuje. Pozwala również osiągnąć maksymalną sprawność fizyczną.

Co ważne, to, jakie rezultaty przyniesie trening medyczny, w dużej mierze zależy od zaangażowania trenującego. Terapeuta-trener wskaże prawidłową technikę ruchu i zadba o odpowiedni poziom motywacji, jednak to osoba ćwicząca musi podjąć wysiłek.

Trening medyczny – szanse i efekty

Za główny cel treningu medycznego przyjmuje się doprowadzenie układu ruchu do równowagi między stabilnością a mobilnością. W rezultacie osoba trenująca efektywniej przenosi siły aktywowane podczas ćwiczeń, co pozytywnie wpływa na osiągane wyniki treningowe (także w ramach innej dyscypliny sportowej, którą uprawia). Efektem treningu jest również wzrost satysfakcji z wykonywanych ćwiczeń, co zachęca do dalszej pracy nad ciałem i kondycją.

Co więcej, trening medyczny pozwala pozostać w formie tym osobom, które borykają się z różnymi dysfunkcjami ruchu. Zapobiega pogłębianiu się urazów, a jednocześnie zapewnia stymulację dla innych partii ciała. Zwiększa świadomość ciała i umiejętność jego wykorzystania.

Trening medyczny cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród sportowców czy też pacjentów po urazach i operacjach ortopedycznych, ale także wśród osób, które dopiero zaczynają trenować i chcą uniknąć kontuzji. Nie powinno to dziwić. Taka forma aktywności fizycznej (rehabilitacji) daje bowiem wymierne rezultaty. Sprawia, że układ ruchu odzyskuje równowagę, a także pozwala osiągać lepsze wyniki sportowe bez obaw o kontuzje.

źródło: crsrehabilitacja.pl – Centrum Rehabilitacji Sportowej Warszawa

Czytaj również