Rodzice – zarówno ci młodzi, jak i doświadczeni – często zmagają się z wieloma problemami. Dotyczyć mogą one samego wychowania dzieci, jak również uczuć, jakie się z nim wiążą. Między innymi właśnie dlatego mnóstwo poradni psychologicznych oferuje swoje wsparcie w ramach tak zwanych kompetencji rodzicielskich. W poniższym tekście wyjaśniamy, na czym polegają tego typu usługi i kiedy warto się nimi zainteresować.
Czym są kompetencje rodzicielskie? Czego dotyczą?
Na początek dobrze będzie nakreślić wspomniane we wstępie zagadnienie. Kompetencje rodzicielskie to zestaw umiejętności, które poprawiają jakość wychowania dziecka, a także pozwalają radzić sobie w wielu sytuacjach związanych między innymi z relacjami z pociechą.
Choć może się wydawać, że kompetencje rodzicielskie się ma albo nie, w praktyce dużo zależy od posiadanej wiedzy (którą można nabyć), jak również konkretnych sytuacji (łącznie z tymi kryzysowymi). Z tego powodu z czasem mogą się one zmieniać i poprawiać. Istotne znaczenie ma tu na pewno doświadczenie, zdobywane na wczesnym etapie rodzicielstwa.
Warto pamiętać o tym, że wpływ na omawiane umiejętności mogą mieć też pewne wzorce zachowań wyniesione z domu rodzinnego, a nawet przeżyte traumy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów wychowawczych, lęków lub obaw, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy psychologa. Tym bardziej że oferta w tym zakresie jest naprawdę szeroka. A zwłaszcza w dużych miastach. Działania w nich mnóstwo placówek i specjalistów.
Kiedy warto zgłosić się do specjalisty w sprawie kompetencji rodzicielskich?
Sytuacji, które mogą wymagań wsparcia, jest mnóstwo. Dobrze będzie zatem wymienić i opisać te najważniejsze i najczęściej spotykane. Być może ułatwi Ci to podjęcie decyzji o umówieniu rozmowy z psychologiem.
- Wiele rodziców, zwłaszcza młodych, ma wątpliwości, czy poradzą sobie z wychowaniem dziecka. Wynikać może to z zewnętrznych obaw, które zrodziły się jeszcze w dzieciństwie. W takich sytuacjach rozmowa z psychologiem będzie naprawdę pomocna. Rozwieje on wszelkie wątpliwości i wytłumaczy, w jaki sposób radzić sobie z tego typu lękami.
- Także w momencie pojawienia się lub zaostrzenia konfliktu z dzieckiem warto pójść do specjalisty. W trakcie jednej lub kilku sesji możesz liczyć na rozmowę o aktualnej sytuacji, jak również o właściwych metodach reagowania na konkretne zachowania dziecka. To jednak nie wszystko, ponieważ terapie wzmacniające kompetencje rodzicielskie często dotyczą ponadto nauki komunikacji, gaszenia konfliktów, czy wyznaczania granic. Sprawia to, że okazują się one naprawdę cenne.
- Źródłem problemów może nie być wyłącznie zachowanie dziecka bądź dzieci, ale również Ty. Chodzi tu, rzecz jasna, o obecną kondycję psychiczną, przeżyte traumy, stany lękowe, czy też rozmaite obciążenia, które mogą mieć wpływ na rodzicielstwo. Psycholodzy w takich sytuacjach często zalecają psychoterapię. W jej trakcie postarasz się znaleźć źródło problemów, nauczysz się interpretować własne zachowania i związane z nimi emocje, a także zdobędziesz siłę na ich zmianę.
Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby do poradni psychologicznej zapisać się po to, aby odkryć sposoby na zostanie lepszym rodzicem. Nawet wówczas, gdy nie zmagasz się z żadnymi poważniejszymi trudnościami.
Oczywiście istotne jest to, aby korzystać z usług odpowiednich fachowców, a więc psychologów specjalizujących się w kompetencjach rodzicielskich. Tylko wtedy możesz liczyć na pełne wsparcie, a także skuteczne wskazanie obszarów, które wymagają poprawy. Nawet zwykła, wstępna rozmowa z psychologiem może dużo zmienić. Na pewno zapewni Ci uczucie ulgi, rozjaśni również wiele spraw, które do tej pory Ci ciążyły. Nie mówiąc już o późniejszej pomocy, kiedy to omówisz z psychologiem wszelkiego rodzaju problemy, które mają związek z Twoimi kompetencjami rodzicielskimi.